czrozhlas ok111

V pátek 22. března tomu bude 10 let co nás opustil "NÁŠ BOHOUŠEK" umělecký vedoucí BROLN Prof. Bohumil Smejkal. S láskou na něj vzpomínáme.

Brolňáci, ti současní i ti dříve narození.

4 4 Smejkal

 

Prof. Bohumil Smejkal

  1. ledna 1935 Brno — 22. březen 2009, bývalý koncertní mistr, dirigent a umělecký vedoucí BROLN.

Narodil se 14. ledna 1935 v Brně, absolvoval konzervatoř (obor housle v roce 1958), pokračoval ve studiu na JAMU v Brně (1958—63), kde získal docenturu (1983) a profesuru (1993). Od roku 1993 zastával funkci děkana Hudební fakulty JAMU. Již v době studií se věnoval profesionálně komorní hudbě (s Jaroslavem Smýkalem Komorní duo, koncertní mistr Moravské filharmonie Olomouc, koncertní mistr Janáčkovy opery v Brně, koncertní mistr Komorního orchestru Bohuslava Martinů, v letech 1973—93 primárius Janáčkova kvarteta, od roku 1994 Pearl trio). Jeho druhou láskou i po stránce profesionální byla lidová hudba. Dlouhá léta aktivně spolupracoval s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, byl jeho výraznou tváří. Nejprve jako houslista od roku 1956, od roku 1963 jako primáš a dirigent a vletech 1969—73 i jako umělecký vedoucí. Často hostovaljako primáš i s cimbálovými muzikami, například s brodskou Olšavou. Díky němu se lidová píseň stala respektovanější v podobě výraznější stylizace.

Na Slovácku a mezi lidovými muzikanty měl mnoho přátel. Profesor Smejkal koncertoval nejen v tuzemsku, ale i v řadě států Evropy, Asie aAmeriky (Švédsko, Japonsko, Rakousko, Velká Británie, Nizozemsko,

USA atd.). Jako pedagog působil od roku 1973 na JAMU. Zde se stal v roce 1993 profesorem a v letech 1993—1999 děkanem Hudební fakulty JAMU.

V BROLN (Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů) se profesor Smejkal projevil jako excelentní sólista a velmi náročný dirigent, ale ijako autor mnoha úprav lidových písní a melodií. Natočil s tímto tělesem přes tisíc rozhlasových a televizních nahrávek a přispěl výrazně k tomu, že BROLN začal být respektován v umělecké sféře jak po stránce stylizace, tak interpretační úrovně.

„Nikdy jsem toho moc nenamluvil, ale protože jsem byl poslušné dítě, bral jsem si k srdci tatínkovy průpovídky. On nás častoval různými sentencemi, které, aby jim dodal vážnosti a důležitosti, deklamoval takovým teatrálním způsobem, například: ,Modli se, jako bys měl dnes zemřít, a žij a pracuj, jako bys měl žít navěky.' Nebo co se té řečnosti týče, jeho oblíbené úsloví bylo: ,Mluviti stříbro, mlčeti zlato. Míň mluv a víc mysli.' Naštěstí já jsem ani moc mluvit nemusel, protože jsem většinu života prožil na zkouškách a na pódiích s houslemi v rukou. A byly to právě housle, které mluvily za mě a o mně, a vůbec o životě a o pocitových stránkách života, o radostech a trápeních, štěstích a utrpeních, které se ale stejně slovy popsat nedají. Dokonce se říká, že tam, kde nestačí slovo, začíná hudba.”

Zanotujte si na jeho památku „nějakou lidovou”.

Simon Ryšavý

Převzato z židenického zpravodaje č. 3/ březen 2019

 

 

 

PŘÁNÍ 201815. května 2016

Zpěváček - dětí a Pisen zemské kolo Moravy a Slezska

autor: Milan Zelinka

Zde vám přinášíme Výsledky Moravsko - Slezského kola postupové přehlídky Zpěváček. - Děti si píseň. 
V neděli 15. května 2016 proběhlo V nádherném prostředí znojemského Městského divadla, pod pořadatelským  dohledem brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů, Moravsko - Slezské kolo postupové přehlídky dětských interpretů lidové písně Zpěváček. - Děti a píseň. 
Dvaatřicet dětských zpěváků ve věkovém rozmezí od 10 do 16 let zde za účasti odborné poroty ve složení: Jan Rokyta ml. - předseda poroty, Magdalena Múčková, Růžena Děcká, Martin Hrbáč, Václav Kovářík a Michal Marhold, změřilo své síly a odolnost nervové soustavy.
Každy z interpretů zazpíval dvě lidové písně z Moravy či Slezska. Jednu píseň zpívaly děti s hudebním doprovodem BROLNu jednu à capella. 
Výkony Všech zúčastněných zpěváčků byly velice vyrovnané. V přestávce, kterou vyplnil koncert BROLNu jeho sólistů, porota rozhodla o postupu dvanácti nejlepších Děti do celostátního kola přehlídky Zpěváček - Děti a píseň, které se uskuteční 5. června 2016 ve Vsetíně.
Mezi dvanáct nejlepších interpretů z Moravy a Slezska se probojovali; Nikola Hebertová - Haná, Petra Lukůvková - Valašsko, Adéla Řiháková - Slovácko, Adam Trávníček - Hanácké Slovácko, Štěpán Pospíšil - Valašsko, Sára Kokešová - Lašsko, Lucie Fizerová - Lašsko, Tereza Kašparová - Valašsko, Tereza Belešová - Lašsko, Markéta Varmužová - Slovácko , Veronika Kachlová - Těšínské Slezsko Alžběta Mičková - Slovácko.
Jako náhradníci byly určeny; Nikol Martincová - Valašsko Dana Rokytová. - Valašsko
Všech dvaatřicet zpěváčků doprovázel Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů pod uměleckým vedením Petra Varmuži.
Nad přehlídkou převzal záštitu místostarosta Města Znojma pan Jan Grois, MBA, ktery se osobně přehlídky jejího zahájení zúčastnil.
Přehlídku i následující koncert slovem doprovázela Jaroslava Vykoupilová z Českého rozhlasu v Brně.
Pod vedením hudebního redaktora Jiřího Plocka za technické spolupráce Michala Zelinky celou přehlídku zaznamenal Český rozhlas Brno pro své vysílání.
V zákulisí organizačné akci zajišťovali členové Společnosti pro lidové tradice, z.s.

12. červen 2015

S BROLNEM V Jablonci ZPÍVALA I DOMÁCÍ OLGA KOSTELENCOVÁ

autor Milan Turek

                                                        
aktuality 12. červen 2015foto Milan Zelinka

           Mezinárodní folklorní festival v Jablonci nad Nisou v polovině června hostil Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů BROLN. Jeho zakladatelem v roce 1952 prvním uměleckým vedoucím byl Jaroslav Jurášek. Orchestr se prezentuje především moravským slovenským folklorem. Základem orchestru JSOU smyčce, cimbál, klarinet ak nim se přidávají charakteristické lidové NÁSTROJE Jako dudy, píšťaly, grumle, tárogató a další.
           Nejvýrazněji JEJ ovlivnili primáši Umělečtí vedoucí Bohdan Warchal Bohumil Šmejkal Jindřich Hovorka. BROLN se prezentuje kromě rozhlasových nahrávek řadou koncertů po celém Území České republiky. V minulostí absolvoval Radu zahraničních zájezdů (Včetně USA, Kanady, Vietnamu, Číny, Koreje, Mongolská Kypru) i dlouhodobých rozhlasových koncertních cyklů (např. firmy firmy "dětí a píseň", "na pěknú notečku"). Natočil TaKé celou radu hudebních nosičů mnoho rozhlasových televizních pořadů.
           Základní koncepce činnosti vychází Stále ze Spolupráce s desítkami nejvýraznějších zpěváků instrumentalistů z různých regiónu :. Vlastou Grycovou, Dušanem Holým Martinem Hrbáčem dalšími  
           jeste Jablonec nad Nisou zavítalo 19 profesionálních muzikantů pod vedením uměleckého vedoucího, primase zpěváka Františka Černého. Jednou z Priorit JE Podpora dětských interpretů lidových písní V rámci celostátní Soutěže Zpěváček pořádané OD letošního ročníku Právě BROLNem.
           V Jablonci NAD Nisou se s BROLNem představila i liberecká zpěvačka Olga Kostelencová, která s ss orchestrem v začátku SVE pěvecké kariéry natočila několik CD, především Mariánské písně, Nadšené Jablonecké obecenstvo si připomenulo dnes Málo prezentovaný zpěvník lidových písní a HOSTÉ jE v závěru odměnili několika Prídavky.

           Po uskutečnění vystoupení BROLNu v Jablonci hodnotila jednatelka Eurocentra Jablonec Pani ing. Marta Procházková:    
           , mezinárodní folklorní festival v Jablonci nad Nisou JE Jediný svého DRUHU V celých . Severních Čechách . Jeho První Čtyři ročníky se konaly v rámci Tzv Velkého projektu EU JAKO česko-polské folklorní Setkání. Následný ročník byl Jiz podpořen Libereckým krajem, Folklorním sdružením České republiky se Státním fondem Ministerstva kultury. Na Festivalu v roce 2015 vystoupily nejenom polské české Soubory, pivo Tez zástupci Z Číny, Rumunska a slovenská. Vystoupení BROLNu było vyvrcholením večerního galaprogramu sklidilo nadšené ovace posluchačů. Návštěvníci Festivalu Meli jedinečnou MOŽNOST slyšet lidovou hudbu v jeji nejryzejší podobě V nejvyšším profesionálním Provedení az jejich ohlasů jE zřejmé, zE jE vystoupení BROLNu Hluboče zasáhlo. Jedním z důvodů absence jE Místní Původní lidové kultury v teto Oblasti v Souvislosti s historickým přesídlením původního obyvatelstva po valce. Proto vystoupení BROLNu było Tez významným výchovné vzdělávacím počinem kulturním objevem pro současnou generaci. "
           Vzhledem k Velké odezvě následným žádostem posluchačů uvítat opětovně BROLN v Jablonci si Jej rádi poslechneme Znovu děkujeme za potvrzeni jeho účasti i na příštím ročníku Festivalu, KDE vystoupí 10. Června.2016.

=================


4. únor 2012

XIV. NÁRODNÍ KROJOVÝ PLES očima primase BROLNU

autor František Černý                                                        

aktuality 4. únor 2012 1
foto Jiří Janda


           Ples FoS ČR v pražském Top Hotelu byl pro mne charakteristický celou řadou milých Setkání s přáteli, AT už Byli účastníky ČI Hosty plesu, z rad činovníků verejného života Nebo známých hudebních osobnosti, českých moravských fokloristů. Možnosť výběru z pestrého PROGRAMU ve 3 sálech mohla uspokojit každého Zájemce o lidovou muziku. Až se hrálo zpívalo iv přísálích.
           o PROGRAMU se Delila Cela Plejada Velmi dobrých lidových muzik, zpěváků si instrumentálních sólistů. K poslechu co by tanci hrál ALE vzít Výborný "Big Band Felixe" Slovácká s Nimz zpívali Martina Bártová Felix Slováček jr. Tradičně vysokou Úroveň Mel PROGRAMU Vojenského uměleckého souboru Ondráš z nějž bych Vybral například sborovou skladbu "Dievčence" v úpravě primase Lubomíra Graffeho za "Myjavské melodie" od Jiřího Janouška, KDE Solo na housle HRALA virtuozně Markéta Janoušková. Pak pak Tuto vynikající houslistku Jsme pozvali k účinkování s BROLNem v říjnu letošního roku TaKé Dělať Brna.  
           BROLN Mel připravených pĚT hudebních asi půlhodinových vstupů, kterými se podílel na pobavení posluchačů ve Všech sálech. V prvním z Nich na hlavním podiu v "Top kongresový sál" prezentoval Hlavně nejmladší účastníky plesu, totiž "medailisty" celostátního finále loňské Soutěže mladých zpěváků lidové písně ve Velkých Losinách -. "Zpěváček 2011" je Jen škoda, ZE TENTO Vstup jE zařazován Jiz v dobe Před oficiálním zahájením plesu, KDY SE HOSTÉ teprve scházejí au stolu s y si povídají , takže Přirozené nemohou dětem věnovat takovou pozornost, Jakou SI Zasloužilý. Zazpívala Klára Papřoková z Frýdku-Místku, zpívala na housle HRALA Tereza Kachlová z Bohumína, Patrika Hradeckého z Domažlic doprovodil Spolu s BROLNem Městě na dudy jeho bratr Hynek na Závěr vystoupila vítězka celého loňského ročníku Lucka Rybnikářová z Hluku.
           V dalším průběhu v sálech "kongresový sál II. "a" Praha "BROLN hrál skladby ze svého repertoáru, zpívaly Klára Blažková, Lidka Malhocká, Kamila Šošovičková JA, hráli Sólisté Petr Vysloužil na klarinet se cimbalista Jan Telecký.                                                                                           
           Před půlnocí, OPET na hlavním podiu, zazněl V Podání BROLNu Jako hudba k tanci poslechu výběr z hudebního archivu Bývalé "Moravské cimbálové muziky", angažované zejména v exkluzivním prostředí Hradní vinárny na Hradě Špilberku v Brně za zlaté ery nechal 60. 70. V netradičním Podání orchestru lidových nástrojů si mohli posluchači vychutnat operetní melodie Staré filmové si muzikálové šlágry, které kdysi krásně zaranžoval Bývalý primáš upravovatel BROLNu Radoslav Zapletal.
           Potěšil mne zájem pozornost posluchačů o VŠECHNY vstupy BROLNu Včetně Toho posledního, který se protáhl Až Přes Závěr plesu.

 aktuality 4. únor 2012 2

foto Kamila Šošovičková

LOGO CZ RICNI

Činnost BROLN finančně podporuje Jihomoravský kraj a statutární město Brno

                              logo brno

JSN Nuru is designed by JoomlaShine.com