cesky rozhlas

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů (BROLN)  v  letech  1952 - 2006   

historie1BROLN
Bohdan Warchal a Božena Šebetovská v r. 1956

vznikl v roce 1952 pro potřeby vysílání Československého rozhlasu. Jeho zakladatelem, prvním uměleckým vedoucím a dramaturgem byl Jaroslav Jurášek. Základ dramaturgie orchestru tvoří prezentace moravského, slovenského, českého, ale i zahraničního folkloru.   Složení orchestru vychází z tradičních lidových muzik. Základem jsou smyčce, cimbály, klarinety a k nim se přidávají charakteristické lidové nástroje jako dudy, píšťaly, grumle, tárogató a další. Repertoár a zvuk orchestru se částečně proměňoval podle drama-turgů a uměleckých vedoucích.

historie2BROLN v Janáčkově  divadle, 50. léta 20. století


Nejvýrazněji jej ovlivnili primáši a umělečtí vedoucí Bohdan Warchal, Bohumil Smejkal a Jindřich Hovorka. BROLN se jako profesionální orchestr prezentoval kromě rozhlasových nahrávek řadou koncertů, často tematicky zaměřených, zahraničních zájezdů (včetně USA, Kanady, Vietnamu, Číny, Koreje a Mongolska) i dlouhodobých rozhlasových a koncertních cyklů (např. „Děti a píseň“ a „Na pěknú notečku“) a také celou řadou hudebních nosičů. Za dobu trvání spolupracovalo s BROLNem více než 60 autorů hudebních úprav. Z nejvýznamnějších jmenujme Františka Dobrovolného, Jaroslava Jakubíčka, Emanuela Kuksu, Jaromíra Nečase a Radoslava Zapletala. Základní koncepce činnosti vycházela rovněž ze spolupráce s desítkami nejvýraznějších zpěváků a instrumentalistů z různých regionů: Jožkou Severinem, Boženkou Šebetovskou, Jožkou Černým, Jarmilou Šulákovou, Vlastou Grycovou, bratry Dušanem a Lubošem Holými, Máriou Mačoškovou, Milanem Križem, Lubomírem Málkem, Jánem Gašparem Hriskem, Martinem Hrbáčem a dalšími.                                                                                                         

historie3Jožka Severin, veřejná nahrávka


Od roku 2006 je uměleckým vedoucím BROLNu primáš a zpěvák František Černý.   V současnosti se orchestr zabývá převážně koncertní činností. Přesto má na svém kontě  i šest hudebních nosičů a mnoho rozhlasových a televizních pořadů. Jednou z priorit je  podpora dětských interpretů lidových písní v rámci celostátní soutěže Zpěváček pořádané Folklorním Sdružením ČR. V koncertním programu BROLNu se představují také jednotliví instrumentalisté v sólových virtuózních číslech (Jan Telecký - cimbál, Petr Vysloužil – klarinet, flétny a tárogató). Nejvýznamnějším současným autorem hudebních úprav je člen orchestru kontrabasista Pavel Trkan.

historie4v Telči, pánové Červenka, Kružík, Zapletal, Hrisko, Hovorka  a  další

                                        
Pokračuje i tradiční spolupráce s regionálními zpěváky a instrumentalisty, doplněnými výraznými osobnostmi střední generace Ludmilou Malhockou,  
                   

historie5takhle vyskočil Dušan Holý v r. 1957, v pozadí  pánové Nečesánek, Dobrovolný a další

Alešem Smutným, Magdalenou Múčkovou a vedle nich i talenty posledních let  Klárou Obručovou, Kamilou Šošovičkovou, Michalem Marholdem a dalšími. Tento text bude ještě výrazně přepracován, toto je jen  nástin.

logo jmk2021

 

Činnost BROLN finančně podporuje Jihomoravský kraj a statutární město Brno

logo brno

JSN Nuru is designed by JoomlaShine.com